مراقبت بعد از جراحی بینی

مراقبت بعد از جراحی بینی

مراقبت بعد از جراحی بینی از جمله سوالاتی است که برای بیماران مطرح می شود. معمولا آنچه راجع به خود جراحی یا آمادگی پیش از آن می خوانیم بسیار بیشتر است. راهکتر های مراقبت بعد از جراحی بینی چیست؟ پس از اینکه جراحی انجام شد، از چه کارهایی باید خودداری کرد؟

جراحی بینی برای تغییر فرم و جابه جایی غضروف یا در مواقعی استخوان بینی است که به آن راینوپلاستی گفته می شود. در جراحی عمل بینی، برش هایی داخل بینی زده می شود. در برخی موارد، برش کوچکی در بافت میان حفره های بینی نیز ایجاد می شود. همه برش های اجاد شده در طول جراحی، چه برش های بیرونی چه برش های داخلی، با بخیه های جذبی بسته می شوند. حتی ممکن است برخی از پزشکان از تامپون های جذبی برای داخل بینی استفاده کنند. قالب گچی نیز به بیرون بینی چسبانده می شود. هدف این قالب گچی این است که غضروف و استخوان را در طول بهبود در جای خود نگه دارد. این کار باعث می شود که از میزان ورم بینی کم شود. قالب گچی همچنین از بینی جدید شما محافظت می کند.

این راهنما نوشته شده است تا دستورالعمل هایی درباره مراقبت بعد از جراحی بینی ارائه دهد. مطالب ارائه شده به سوالات شما در طول بهبودی پاسخ می دهد.

مراقبت بعد از جراحی بینی از زخم ها

ممکن است که تا یک یا دو روز پس از جراحی عمل بینی آبریزش به صورت مخاط و خون داشته باشید که این مسئله کاملا طبیعی است. باند گازی در پایین بینی قرار داده می شود تا آبریزش را به خود جذب کند. به یاد داشته باشید که باید گاز را به موقع عوض کنید. باید در خانه پدهای گازی داشته باشید. معمولا در اولین معاینه پس از جراحی بینی توسط دستیاران پزشک تمیز می شود. در ابتدا نباید خودتان اقدام به تمیز کردن آن بکنید.

معمولا دو روز پس از جراحی می توانید استفاده از اسپری محلول نمک را آغاز کنید. البته این مسئله کاملا به نظر دکتر متخصص بینی بستگی داشته و باید طبق نظر متخصص عمل کنید. سرم محلول نمک را می توان به راحتی از داروخانه ها خریداری کرد. حداقل روزانه چهار مرتبه حفره های بینی را با سرم نمکی شستشو دهید. محلول نمک باعث کاهش اثر خشکی می شود که جراحی بر روی پوشش داخلی بینی تان دارد. این محلول تا سه ماه اول پس از جراحی باید استفاده شود. از هیچ گونه اسپری یا محلول دیگری داخل بینی تان استفاده نکنید مگر آنکه دستورالعمل دقیق پزشک را داشته باشید. در صورت داشتن هر گونه سوال، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر برش کوچکی میان حفره های بینی دارید، معمولا از طرف پزشک پمادی برای استفاده در آن قسمت تجویز می شود. بهتر است که پماد را با گوش پاک کن به محل برش بمالید. در بیشتر موارد برای بستن برش ها از بخیه های جذبی استفاده می شود. این بخیه ها باید با پماد مرطوب نگه داشته شوند تا بهتر جذب شوند. تا زمان جذب بخیه ها باید از پماد استفاده شود. این کار معمولا تا یک هفته پس از جراحی طول می کشد.

مراقبت از اجزای دیگر صورت پس از جراحی

در برخی موارد جراحی، غضروف از گوش برداشته می شود تا در بخش هایی از بینی استفاده شود. اگر از این فرآیند در جراحی استفاده شود، برش ایجاد شده در گوش نیز همراه با برش های بینی بهبود خواهد یافت و باید برای بخیه های آن ناحیه نیز از پماد استفاده کنید. پوششی در قسمت جلویی گوش و پوششی در پشت گوش شما قرار داده می شود. این پوشش ها به گوش دوخته می شوند. در اولین معاینه کلینیکی پس از جراحی پوشش ها توسط پزشک برداشته می شود. نباید خودتان برای برداشتن یا تعویض این پوشش ها تلاش کنید.

اگر در طول جراحی ایمپلنت چانه نیز داشته اید، پوششی به کل چانه تان چسبانده می شود. زمانی که این پوشش برداشته شود، باید همانند باقی بخیه ها، پماد را به صورت روزانه سه بار به خط برش جراحی بمالید. بخیه ها در حدود یک هفته جذب می شوند.

قالب گچی بیرون بینی در حدود یک هفته پس از جراحی برداشته می شود. می توانید روز پس از جراحی صورتتان را شسته و موهایتان را شامپو کنید. مراقب باشید که گچ بینی مرطوب نشود و آب را به طور مستقیم روی آن نریزید. می توانید با دقت اطراف برش ها و زخم های بینی تان را بشویید.

مراقبت پس از جراحی بینی

 

محدودیت فعالیت در مراقبت بعد از جراحی بینی

مهم است که برای مراقبت بعد از جراحی بینی در چند شب اول سرتان را روی دو بالشت گذاشته و به پشت بخوابید. خوابیدن در صندلی هایی که قابلیت تنظیم دارند، کاملا ایده آل است. اگر به یک طرف بخوابید. ورم در یک سمت بینی تان بیشتر خواهد بود. بهترین راه همان خوابیدن به پشت با سری بالاست.

در شب اول پس از جراحی بسته های یخ را روی سراسر قالب گچی و چشم ها قرار دهید تا به خواب روید. از بسته های یخ در تمام روز دوم نیز استفاده کنید. این کار از کبودی چشم ها جلوگیری می کند، ورم بینی و صورت را کاهش می دهد و باعث می شود که احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

تا بیست و چهار ساعت پس از جراحی و تا زمانی که از داروهای ضد درد استفاده می کنید، رانندگی نکنید.

در هفته اول:

 • هر چقدر که می خواهید راه بروید.
 • از فین کردن خودداری کنید.
 • از دویدن یا تمرینات ایروبیک خودداری کنید.
 • هیچ گونه وزنه بیش از 5 کیلو را بلند نکنید.
 • در حالیکه سرتان رو به پایین است، خم نشوید.
 • زیاد تقلا نکرده و دست و پا نزنید.
 • از فعالیت های جنسی تا مدتی پس از عمل خودداری کنید.

استفاده از عینک پس جراحی

اگر عینک مورد استفاده شما خیلی سبک روی گچ قرار می گیرد یا اینکه به پیشانیتان چسبانده می شود، می توانید از آن استفاده کنید. از سبک ترین عینکی که دارید استفاده کنید. دو روز پس از جراحی می توانید لنزهایتان را به کار ببرید. پس از برداشتن گچ، باید زمان استفاده از عینک را محدود کنید. از عینک های بسیار سبک استفاده کنید. از عینک های کائوچویی که تمام مدت به بینی تان اتکا می کنند استفاده نکنید. ابتدا با استفاده از عینک کمی درد در کناره های بینی حس می کنید که کاملا طبیعی است. این مشکل سه تا چهار ماه پس از جراحی از بین می رود.  توجه داشته باشید که با حساس شدن بینی عینک را برای دو تا سه ساعت کنار بگذارید.

رژیم غذایی در مراقبت بعد از جراحی بینی

پس از جراحی می توانید یک رژیم غذایی عادی داشته باشید. ممکن است متوجه شوید که به دلیل پر بودن بینی قورت دادن غذاهای جامد کمی سخت است. اجساس بویایی در هفته اول پس از جراحی خوب کار نمی کند، اما مطمئن باشید که به زودی به حالت اول باز می گردید. مایعات زیادی بخورید زیرا به بهبود بدنتان از حالت بیهوشی و جراحی کمک می کند.

داروهای مراقبت بعد از جراحی بینی

 • داروهای ضد درد را همانگونه که توصیه شده است، مصرف کنید.
 • ممکن است که قرص های آنتی بیوتیک برایتان تجویز شده باشد. در این صورت آنها را به موقع و مطابق دستوالعمل مصرف کنید. این داروها در بهبود مناسب نقش مهمی دارند. تا اتمام قرص ها مصرف آنها را ادامه دهید.
 • ممکن است که دگزامتازون برایتان تجویز شده باشد. این دارو به کاهش ورم و ناراحتی کمک می کند. آن را مطابق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.
 • ممکن است که دکتر متخصص جراحی بینی قرص های آرنیکا مونتانا را برای جلوگیری از کبودی برایتان تجویز کرده باشد. آن ها را طبق دستورالعمل روی جعبه استفاده کنید.
 • می توانید داروهای معمولتان را روز پس از جراحی شروع کنید. بهتر است که تا یک ماه پس از جراحی از قرص های مولتی ویتامین استفاده کنید.

مراجعه به کلینیک

 • هفت تا ده روز پس از جراحی، به پزشک خود مراجعه کنید. در این زمان گچ بینی برداشته شده و بینی شما به آرامی تمیز خواهد شد.
 • معاینه بعدی یک ماه پس از جراحی خواهد بود.
 • در برخی موارد پزشکان معاینات بعدی را سه، شش و دوازده ماه پس از جراحی قرار می دهند. معاینات بعدی کاملا به پزشک معالج بستگی دارد.

 

5 (100%) 1 vote
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *