تزریق بوتاکس که امروزه یکی از فرایندهای جوانسازی محبوب به حساب می آید ، یک پروسه ایمن و مؤثر در رفع چین و چروک های پوستی است. اما همانطور که می دانید نتیجه حاصل از آن دائمی نیست و بعد از مدتی ماهیچه هایی که به سبب سم بوتولینوم نوع A در حالت استراحت قرار گرفته بودند ، مجدداً انقباض و تحرک خود را از سر می گیرند. البته برای آن که ماندگاری بوتاکس بیشتر شود ، می بایست توصیه هایی را که تحت عنوان مراقبت های بعد از بوتاکس شناخته می شوند ، رعایت فرمایید. دکتر لیلا دلخواه اکبری توصیه های مهم مراقبتی را برای زیباجویان عزیز در قالب یک مقاله گردآوری کرده است.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

هدف از انجام مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

پیش از ان که با موارد مراقبتی آشنا شوید ، خوب است دلیل اهمیت آن ها را بدانید ؛ بدین نحو مطمئناً رعایت مراقبت ها را جدی گرفته و به درستی انجام می دهید. اصلی ترین هدف از به انجام رساندن نکات مراقبتی ، حفظ نتیجه حاصل به مدت طولانی تر است. این توصیه ها به ماده بوتاکس کمک می کنند تا به طور مطلوب بر روی عضلات هدف تاثیر بگذارند. همچنین این موارد احتمال پدیدار شدن عارضه های احتمالی را تا حد زیادی کاهش می دهند.

ورزش و فعالیت ها بعد از تزریق بوتاکس

بعد از آن که فرایند تزریق پایان یافت ، پزشک توصیه های لازم جهت نحوه و زمان مناسب پرداختن به فعالیت ها و تمرینات ورزشی را برایتان بازگو می کند. ایشان از شما می خواهد حدود 4 ساعت خم یا دولا نشوید. ترجیحا صاف بنشینید و به صورت دراز کشیده چرت نزنید. پس از 4 ساعت مانعی برای خوابیدن به حالت دراز کشیده وجود ندارد اما بایستی از خوابیدن بر روی صورت اجتناب کنید. در ارتباط با تمرینات ورزشی ، این زمان به 24 ساعت تغییر می کند.

می توانید عضلات صورتتان را ورزش دهید، اما بدن استفاده از دستانتان. بدین صورت که تا یک ساعت پس از تزریق ، با حرکت دادن ابروها به سمت بالا و پایین و باز و بسته کردن چشم هایتان به بوتاکس کمک می کنید تا در عضله هدف تاثیرگذاری سریع تر و بیشتری داشته باشد.

حداقل برای 4 ساعت از فعالیت هایی که در مکان های گرم و با حرارت بالا انجام می شوند ، همچون رفتن به سونا ، جکوزی ، استخر آب گرم ، سولاریم و حمام آفتاب ، دوری کنید. بدین نحو مانع تشدید یافتن کبودی می شوید.

عدم لمس و مالش محل تزریق

بعد از تزریق بوتاکس ، محل مورد نظر نباید تحت مالش ، ماساژ یا لمس قرار گیرد. لمس کردن نواحی صورت می تواند باعث بروز سوزش شود و میزان ورم و کبودی را نیز افزایش دهد. مهم تر از ان این است که مالش دادن آن قسمت ها ، موجب حرکت ماده بوتاکس میان عضلات صورت شده و در نتیجه اثر گذاری آن در نقاط مورد هدف کمتر می شود.

قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب

یکی از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس که باعث ماندگار تر شدن آن می شود ، دوری از پرتوهای آفتاب است ؛ زیرا پرتوهای خورشید یکی از فاکتورهای اصلی پدید آمدن چین و چروک های پوستی است. بعد از بوتاکس بهتر است به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار نگیرید و هنگام خروج از منزل حتماً از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

عدم مصرف الکل ، دارو و سیگار بعد از تزریق بوتاکس

یکی از راه هایی که به کاهش کبودی بعد از تزریق در نواحی مورد نظر کمک می کند ، عدم مصرف نوشیدنی های الکلی ، داروهای مسکن قوی و استعمال سیگار و دخانیات به مدت 24 ساعت بعد از پروسه است. این موارد در گردش خون اختلال ایجاد می کنند و باعث کبودی بیشتر می شوند.

شست و شو و روتین پوستی بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس شما را از شست و شو و پرداختن به روتین پوستی تان منع نمی کند. بلکه تنها لازم است تا چند ساعت از انجام آن ها صرف نظر کنید. بهتر است به مدت 4 ساعت صبر کنید تا بوتاکس به طور مطلوب بر عضله هدف اثرگذار واقع شود ، سپس برای شستن صورتتان مانعی وجود نخواهد داشت. برای انجام مراقبت های پوستی همچون فیشیال ، اسکراب و لایه برداری ، گفته می شود که بهتر است 24 ساعت بعد ، به طور مجدد از سر گرفته شوند.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس آرایش کرد ؟

منع استفاده از لوازم آرایشی بعد از بوتاکس تنها چند ساعت می باشد. آرایش کردن با مالش و لمس پوست همراه است که در ابتدا به اجتناب از این امر اشاره شد. بنابراین در این مدت باید به ماده اجازه دهید تا با عضله صورت سازگار شود و هیچگونه فشاری به آن نواحی وارد نسازید.

در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چه اتفاقی می افتد ؟

ماده بوتاکس بعد از آن که به ناحیه مورد نظر تزریق می شود ، به جهت آن که اثرگذاری مطلوبی داشته باشد ، باید چند ساعت از پروسه بگذرد. در این بازه شما موظف هستید نکات نکاتی را که پیش تر توضیح داده شد رعایت کنید. به گفته دکتر اکبری در غیر این صورت بوتاکس به طور کامل ماهیچه مورد هدف را تحت تاثیر قرار نمی دهد، اثرگذاری پایین خواهد داشت و از آن مکان حرکت کرده و حتی به سایر عضله ها وارد می شود. حرکت ماده به برخی از ماهیچه های ناخواسته می تواند حتی مشکل ساز شود.