حتما شما هم افرادی را در اطراف خود می شناسید که از زیبا نبودن گوش هایشان شکایاتی دارند و یا اندازه و فرم گوش ها با چهره آن ها تناسبی ندارد، این موضوع باعث شده که کاملا اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. آنها می توانند با انجام دادن جراحی گوش یا اتوپلاستی توسط جراحان زیبایی ، اعتماد به نفس خود را مجدداً بدست بیاورند. برای کسب اطلاعات بیشتردرباره این موضوع می توانید این مقاله را که دکتر لیلا دلخواه اکبری در اختیارتان قرارداده است ، با دقت بخوانید.

جراحی گوش

این نوع عمل در بین کودکان بعد از5 سالگی ،انجام می پذیرد. این جراحی در بزرگسالان نیز با اهداف زیبایی بسیار شایع است.

کاندیدای مناسب جراحی گوش

مهم ترین فاکتور این است که شخص مراجعه کننده در سلامتی کامل باشد. اگر کودکی قرار است این جراحی را انجام دهد باید بعد از 5 سالگی باشد که غضروف ها امکان تغییر شکل را داشته باشند و همچنین خود او قادر به انجام توصیه های پزشک باشد.

چگونگی آمادگی برای انجام جراحی گوش

بعد از اینکه شخص تصمیم به جراحی زیبایی گوش می گیرد باید به دنبال یک جراح خیلی با تجربه باشد که دارای میزان رضایت بسیار بالایی هست .شخصی که سلامت مراجعه کنندگانش ، از هر نکته ای برایش با اهمیت تر است. برای پیدا کردن این جراح باید در وب سایت ها ، شبکه های اجتماعی جست و جو به عمل بیایدو از اشخاص در دور و اطراف سوال کرد .

پس از انتخاب جراح ، باید به مطب او مراجعه کنید و با پزشک خود در مورد نتیجه ای دوست دارید به آن دست پیدا کنید مشاوره انجام دهید .سپس او از شما لیستی از داروهای مصرفی شیمیایی و گیاهی ، نتیجه آزمایشات پیش از عمل ، سوابق و توضیحات در مورد جراحی قبل از این عمل را درخواست می کند .سپس ساختار گوش را از لحاظ فیزیکی مورد بررسی قرار می دهد.

کارهایی که باید پیش از جراحی گوش انجام بدهید :

 1. پیش از عمل سعی کنید ،وعده غذایی بسیار سبکی میل کنید.
 2. قطع داروهایی نظیر آسپرین ، ایبوپروفن و انواعی از مکمل های گیاهی از دو هفته پیش از جراحی توصیه می شود .
 3. به همراه داشتن یک همراه نیز برای اشخاص ضروری است ، که بتواند شما را به خانه برساند .
 4. اگر قرار به بیهوشی عمومی می باشد رعایت 8 ساعت پیش از عمل ناشتا بودن الزامی است.

پروسه جراحی گوش

جراحی گوش می تواند در بیمارستان یا کلینیک انجام شود . جراحی به جهت تراز بودن هر دو گوش باید روی هردوی آنها صورت پذیرد. پیش از انجام عمل زیبایی گوش ، پزشک معمولا برای کودکان بیهوشی عمومی و برای بزرگسالان از بی حسی موضعی استفاده می شود. تکنیکی که جراح برای انجام عمل انتخاب می کند، بر اساس اصلاحاتی که قرار است انجام شود کاملا متغیر است.

تغییر در نوع تکنیک باعث می شود محل برش ها و در نهایت محل بخیه ها با یکدیگر متفاوت باشند. این برش ها می تواند در پشت گوش و یا بین چین های داخلی گوش انجام پذیرد. پس از اینکه برش انجام شد حالا پزشک پوست و غضروف های اضافی را خارج می کند و سپس غضروف ها را در جای درست خود قرار داده و با استفاده از بخیه های داخلی ثابت نگه می دارد. ممکن است نیاز به اضافه کردن گرافت باشد که در این صورت گرافت را در جاهایی که نیاز هست اضافه می کند و پس از انجام اصلاحات ، برشی را که در ابتدا ایجاد کرده بخیه می زند. به طور کلی این پروسه 1-2 ساعت به طول می انجامد.

ریکاوری جراحی زبیایی گوش

پس از انجام جراحی پزشک گوش را پانسمان می کند و پانسمان برای چند روزی در جای خود باقی می ماند. البته ممکن است پزشک چند روز بعد از عمل موقتاً آن را باز کرده تا در صورت وجود لخته خون آن را بررسی و برطرف کند.

بعد از برداشتن پانسمان ، پزشک نوعی هدبند به شخص می دهد که تا مدتی از آن استفاده کند. جراح بعد از پروسه داروهایی نظیر آنتی بیوتیک ها و مسکن ها را برای فرد تجویز می کند. همچنین ایشان توضیحاتی در مورد زمان مناسب برای استحمام و چگونگی انجام آن به شخص توضیحاتی را می دهد.

مراقبت های پس از جراحی گوش

 • از لمس ، فشار یا خراش دادن گوش ها بپرهیزید.
 • روشی را برای خوابیدن انتخاب کنید که فشاری روی گوش هایتان وارد نکند . تا چند مدتی نمی توانید روی گوش هایتان بخوابید.
 • لباسهایی که به راحتی قابل تعویض می باشند را بپوشید.
 • کودکان می توانند با گذشت دو هفته به مدرسه بازگردند.
 • بعد از سپری شدن 6 هفته شنا کردن موردی ندارد.
 • بعد از گذشت 4 ماه شخص می تواند به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهد.
 • سیگار کشیدن فرآیند بهبودی اشخاص را بسیار کند می کند اگر سیگاری هستید باید از دوهفته پیش از عمل و پس از عمل نیز مدتی آن را کنار بگذارید.
 • تغذیه سالم و مفید بعد از جراحی به فرآیند بهبودی ، سرعت بالایی می بخشد. از خوردن سبزیجات ،میوه ها ، پروتئین ها و ویتامین ها غافل نشوید.
 • سعی کنید پس از جراحی با نوشیدن آب کافی بدنتان را هیدراته نگه دارید.

عوارض جراحی گوش

 1. وجود زخم کوچکی در پشت گوش ها که پس از گذشت مدت زمانی، معمولا محو می شود.
 2. سوزش و حساس شدن گوش ها در روزهای نخست بعد از عمل
 3. بی حس بودن گوش و وجود سر وصدا در گوش
 4. کبودی در اطراف محل عمل به مدت دو هفته
 5. ممکن است در محل ایجاد بخیه نوعی عفونت ایجاد شده باشد که با مصرف آنتی بیوتیک ها از بین خواهد رفت.
 6. امکان دارد نوعی واکنش آلرژیک در شخص به مواد بیهوشی وجود داشته باشد.

چه زمانی پس از جراحی گوش علائم بوجود آمده خطرناک است و باید با دکتر تماس گرفت؟

 • اگر تب شما در حال بالاتر رفتن است و با مصرف دارو تغییری در آن ایجاد نشده است.
 • بروز خونریزی شدید که قطع نمی شود.
 • وجود درد شدید که مصرف مسکن میزان آن را کم نکرده است.

هزینه جراحی گوش

هزینه های این عمل شامل دستمزد پزشک ، هزینه بیمارستان یا کلینیک ، هزینه دارو و هزینه دکتر بیهوشی و مواد به کار رفته حین عمل می شود. این هزینه جراحی گوش را می توانید در اولین مراجعه به پزشک به صورت حدودی برآورد کنید.

نتیجه گیری

اتوپلاستی موجب تغییر شکل در گوش ها، تراز شدن آن ها و در نهایت باعث ایجاداحساس بسیار خوب در افراد می شود .آنها می توانند با تقویت اعتماد به نفس در فعالیت های اجتماعی حضور پیدا کنند . این موضوع را در نظر داشته باشید که این عمل با هدف بهبود ساختار انجام می پذیرد، پزشک تا حد ممکن تلاش خودش را می کند که بهترین نتیجه را به وجود بیاورد ، اما هنوز اندکی تفاوت در گوش ها ممکن است وجود داشته باشد .این نکته را نیز باید به خاطر داشته باشید که این جراحی تنها تغییرات ظاهری به همراه دارد و تغییری در شنوایی ایجاد نخواهد کرد.