جراحی عمل بینی استخوانی

جراحی عمل بینی استخوانی

جراحی عمل بینی استخوانی از انواع جراحی های بینی یا راینوپلاستی است که در آن جراح از میزان بافت استخوانی بینی کم می کند. کسانی که به دنبال جراحی عمل بینی استخوانی هستند تا قوز روی بینی شان را بردارند، باید چند نکته را پیش از تصمیم به جراحی بدانند.

آیا برآمدگی روی بینی شما نتیجه استخوان اضافی است یا ممکن است غضروفی باشد؟
به نظر می رسد که قوزهایی که روی بینی قرار دارند، همه مانند هم نیستند و همه آنها از بافت استخوانی نیستند. به طور معمول یک سوم بالایی بینی از استخوان و دو سوم پایینی از غضروف تشکیل شده است. بر آمدگی روی بینی در برخی افرادی که تمایل به  جراحی عمل بینی استخوانی خود دارند، محدود به بخش استخوانی بالای پل بینی است. این مشکل می تواند در طول جراحی با برداشتن استخوان اضافی در بخش بالایی حل شود.

قوز بینی در برخی دیگر از افراد به دلیل وجود غضروف اضافی است  که در این مقاله به آن پرداخته نمی شود، اما می توان گفت که این مشکل نیز با کم کردن غضروف در ناحیه مشکل دار قابل حل است. احتمالا داشتن همزمان استخوان و غضروف اضافی معمول ترین موردیست که جراحان در عمل بینی استخوانی با آن برخورد می کنند. در این حالت باید رویکردی ترکیبی در پیش گرفت که در راینوپلاستی میزان استخوان و غضروف کاهش یابد.

در عمل بینی استخوانی خواستار چه میزان از کوچک شدن بینی خود هستید؟
خیلی مهم است که بتوانید با مشاوره  به دکتر متخصص جراحی بینی خود به این نتیجه برسید که خواستار چه میزان از کاهش از استخوان روی بینی خود هستید. این مسئله تا حد زیادی به تمایلات شخصی و زیبایی شناسانه خود شما بر می گردد. امروزه جراحان در مطب های خود از نرم افزارهایی استفاده می کنند که نتایج مختلف حاصل از عمل بینی استخوانی را نشان می دهد. می توانید از جراح خود بخواهید که به شما نشان بدهد با هر میزان از کاهش قوز روی بینی، شکل ظاهری شما چگونه تغییر خواهد کرد. برخی از بیماران ترجیح می دهند که میزان کمی از قوز پس از عمل روی بینی شان باقی بماند. این مسئله می تواند به دلیل نشان دادن پیشینه قومیتی یا خانوادگی یا حتی تمایل شخصی باشد.

پس از جراحی پوست روی بینی شما چگونه بهبود خواهد یافت؟
این نکته بیشتر به این مسئله بر میگردد که جراحی عمل بینی استخوانی شما چه میزان از بافت سخت استخوانی را کم خواهد کرد. در برخی از بیماران که ضخامت پوست بیشتری دارند، ممکن است که کوچک کردن بینی تا میزان دلخواه ممکن نباشد، گر چه تا حدی می توان اندازه بینی را کوچک کرد. دلیل این مسئله این است که ممکن است پوست نتواند با سایز جدید بینی هماهنگ شود و در نتیجه لکه های بدشکلی را روی آن به جا بگذارد که باعث بدتر شدن شکل بینی شوند.

آیا جراحی عمل بینی استخوانی شما نیاز به پیوند پایه دارد؟
جراح شما باید بینی تان را مورد ارزیابی قرار دهد تا ببیند که دارای تغییر شکل شبه خم (شبه قوز) هستید یا خیر. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بخش استخوانی پل (رادیکس) بینی به اندازه کافی رشد نکرده است، در نتیجه این مسئله به پری بیش از حد و قابل مشاهده در راستای خط زیرین پل بینی می انجامد.

آیا برای عمل بینی استخوانی تان به پیوند ابزار بازکننده ای نیاز دارید که از فروپاشی دریچه داخلی بینی تان جلوگیری کند؟
باید از دکتر متخصص بینی خود بپرسید که آیا می خواهد بازکننده هایی را بعد از برداشتن قوز بینی تان به دریچه داخلی آن پیوند دهد. این خیلی مهم است که بدانید که پیوند های باز کننده ممکن است لازم باشند، حتی اگر پیش از عمل مشکلی در بخش دریچه داخلی بینی تان نداشته اید.

چنانچه پوست و بافت نرم بینی پس از جراحی به دور بخش های کاهش یافته شکل میگیرند، مشکلاتی ناشی از جمع شدن زخم های عمل ممکن است به وجود بیایند. پس از گذشت سالها این مسئله می تواند به شروع اضمحلال یا نازک شدن دریچه داخلی بینی بیانجامد. این مسئله می تواند به تاثیراتی بر تنفس و زیبایی فرد منجر شود. اینکه در طول جراحی عمل بینی استخوانی شما نیازی به پیوندهای بازکننده خواهد بود یا نه به موارد مختلفی بستگی دارد مثلا اینکه چه مقدار از قوز دماغ برداشته خواهد شد یا اینکه کاهش استخوان پل بینی شامل دریچه داخلی آن خواهد یا خیر.

این مقاله متعلق به دکتر لیلا اکبری دکتر متخصص بینی سعادت آباد می باشد.

5 (100%) 1 vote
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *