به طور کلی دماغ ها به دو دسته گوشتی و استخوانی تقسیم می شوند. جراحی بینی گوشتی بر روی آن دسته از بینی های که غضروف و استخوان قوی و محکم ندارند ولی پوست آن ها ضخیم است و معمولآ از نظر شکل ظاهری پهن می باشند انجام می شود. بینی یکی از مورد توجه ترین اعضا در صورت می باشد و تغییرات در آن تاثیر مستقیمی بر چهره دارد. داشتن یک بینی زیبا و متناسب آرزوی هر شخصی می باشد، به همین دلیل جراحی بینی یکی از پرطرفدار ترین عمل ها در دنیا می در نظر گرفته می شود. برای انجام این پروسه ابتدا باید به دنبال یک جراح با تجربه بود که بتواند بهترین نتیجه را رقم بزند. دکتر لیلا دلخواه اکبری ، جراح بینی تهران ، بهترین گزینه انتخابی برای انجام عمل بینی شماست.

جراحی بینی گوشتی

انتخاب جراح بینی گوشتی

پس از اینکه تصمیم خود را برای انجام جراحی زیبایی بینی گرفتید ، نوبت به پیدا کردن یک جراح با تجربه و با مهارت می رسد. شما باید در جست و جوی یک جراح بینی باشید که نمونه کارهای بسیاری در زمینه عمل بینی گوشتی انجام داده است ، تکنیک های به روز را می شناسد و با توجه به نمونه کارهای موجود قادر است تغییراتی که در ذهن خود دارید را برایتان ایجاد کند.

مشاوره پیش از جراحی بینی گوشتی

قدم بعدی پس از اینکه جراح مورد نظر را انتخاب کردید، مراجعه جهت مشاوره با وی می باشد. در جلسه مشاوره باید از انتظارات و خواسته های خود به راحتی سخن بگویید و نظرات جراح را نیز در این رابطه جویا شوید. در مورد داروهای مصرفی و سوابق بیماری اطلاعات کامل در اختیار پزشک قرار دهید . پزشک بینی شما را از لحاظ فیزیکی،که شامل مواردی چون : معاینه مجراهای عبور هوا و انسدادها وبررسی نوع پوست روی بینی می باشد را معاینه می کند. همچنین طی این پروسه شکل بینی وپل بینی آ فرم سوراخ های بینی بررسی می شود. در این جلسه پزشک از بینی گوشتی شما از تمامی زوایا عکس خواهد گرفت ،عکس ها به او در حین عمل کمک بسیاری خواهد کرد.

اقدامات پیش از انجام جراحی بینی گوشتی

 1. پیش از انجام عمل ، پزشک از شما می خواهد که مصرف برخی از داروها نظیر آسپرین ، ایبوپروفن و مکمل های گیاهی را حداقل 10 روز پیش از انجام عمل کاملا قطع کنید.
 2. سیگار و مشروبات الکلی روند بهبودی شما پس از عمل را بسیار کند می کند، مصرف این موارد نیز از 14 روز پیش از عمل می بایست متوقف شود.
 3. حتما به همراه شخصی به بیمارستان مراجعه کنید زیرا پس از عمل به شخصی برای بازگرداندن و مراقبت های اولیه در منزل به وی نیاز خواهید داشت.

عمل بینی گوشتی به روش باز یا بسته

رینوپلاستی بینی گوشتی توسط هر دو روش قابل اجرا می باشد. این مساله کاملا بسته به نظر پزشک و پیچیدگی ها و مشکلاتی که ممکن است بینی شما داشته باشد ،انتخاب می شود.

پروسه جراحی بینی گوشتی

برای شروع این پروسه شخص مراجعه کننده تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. سپس برای انجام متد باز پزشک برشی را در ناحیه کلوملا و پره ها ایجاد می کند و از این طریق می تواند تغییرات اساسی مورد نیاز بینی گوشتی را انجام دهد. بینی گوشتی دماغی است با پوست ضخیم و غدد چربی زیاد و غضروف نسبتاً کوچک و ظریف است. معمولا در این عمل جراحی نیاز به اضافه کردن گرافت های غضروفی وجود دارد. گرافت ها به جراح کمک می کند که همزمان با باریک کردن و ظریف کردن نوک و پل بینی ، تغییر شکل را انجام دهند.طی این عمل، پزشک لایه های چربی که در اطراف بینی قرار گرفته است نیز خارج می کند. لایه های چربی باعث پهن به نظر رسیدن بینی می شود. برای انجام  رینوپلاستی بسته ، بر روی بینی برشی ایجاد نمی شود و تمامی برش ها داخلی خواهند بود.

آیا عمل جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

در روش های قدیمی برای انجام این نوع رینوپلاستی ، جراح بینی غضروف را تراش می داد تا به فرم مورد نظر برسد. این موضوع در ابتدا زیبا به نظر می رسید؛ ولی ضعیف بودن غضروف در این نوع بینی ها باعث می شد که پس از مدتی بینی دچار افتادگی شده و دوباره به شکل قبل از عمل خود باز گردد.

با پیشرفت علم و به روز شدن تمامی متد ها ، برای این عمل نیز راهکار هایی اندیشیده شد و روش های جدید جای متد های قدیمی را گرفت. در این روش جراح بینی ، غضروف را از ناحیه سپتوم به نوک بینی منتقل می کند و یا از گرافت برای اینکار کمک می گیرد که می تواند باعث تقویت غضروف های نوک بینی شود. این روش جدید معمولا بازگشت پذیر نمی باشد.

تزریق کورتون به بینی گوشتی

تزریق کورتون برای کم کردن و از بین بردن برجستگی های بینی در قسمت بالای نوک بینی می تواند کمک کننده باشد.
کورتون معمولا برای این دو دسته از افراد تزریق می گردد:

 1. بینی هایی که دارای پوست ضخیم، چرب و گوشتی می باشند
 2. افرادی که مدت زیادی ازجراحی بینی شان گذشته است واز ورم نوک بینی آن ها کاسته نشده است

مراقبت های پس از جراحی بینی گوشتی

 • پس از انجام جراحی بینی گوشتی شخص باید برای مشاهده نتیجه بسیار صبور باشد. معمولا مدت زمان از بین رفتن تورم و دیدن نتیجه نهایی در این نوع دماغ ها بسیار بیشتر از بینی استخوانی است.
 • بعد از انجام جراحی معمولا نیازی به بستری نیست و در صورتی که زیبا جو مشکل خاصی نداشته باشد می تواند به خانه بازگردد.
 • پایین انداختن سر باعث تورم و کبودی در بینی گوشتی می شود؛ پس سر خود را بالا بگیرید.
 • توجه داشته باشید که بعد از انجام پروسه جراحی در هنگام خواب باید به کمک چند بالش سر خود را بالا تر نگه دارید و تا مدتی طاق باز بخوابید.
 • هیدراته نگه داشتن بدن یکی از مهم ترین عواملی است که به بهبودی هر چه سریع تر کمک خواهد کرد. سعی کنید آب را به مقدار لازم بنوشید.
 • برای رفع تورم و کبودی با نظر جراح خود می تواند از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • مدت زمان مورد نیاز چسب زدن برای بینی های گوشتی معمولا از بینی های استخوانی بیشتر است. چسب زدن را از جراح خود آموزش ببینید و به درستی رعایت کنید.
 • سعی کنید مصرف نمک را به حداقل برسانید زیرا مصرف زیاد نمک باعث تورم بینی خواهد شد.
 • می توانید از سرم های مخصوص برای شست و شوی داخل بینی استفاده کنید.این کار به بهبود تورم کمک می کند.
 • چنانچه قصد سفر با هواپیما را دارید آن را مدتی به عقب بیاندازید زیرا فشار ناشی از پرواز موجب تورم بینی تان شده و خونریزی و تورم را تشدید می کند.
 • محیط سونا بسیار گرم می باشد و این مساله باعث بالاتر رفتن فشار خون در شما شده و در نتیجه خونریزی و تورم را افزایش خواهد داد. تا مدت زمانی که پزشک برای شما مشخص می کند از حضور در این اماکن خودداری کنید.

عوارض عمل بینی گوشتی

همانند هر عمل زیبایی این عمل نیز می تواند شامل عوارضی شود با انتخاب یک جراح زیبایی خوب تمامی این عوارض به حداقل می رسند.

 • خونریزی شدید
 • آسیب شدید به تیغه بینی
 • عفونت
 • حساسیت به مواد بیهوشی
 • متقارن نبودن یا خیلی کوچک بودن سوراخ های بینی
 • کاهش حس بویایی
 • گرفتگی بینی
 • تورم شدید