عمل جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی ها بین عموم مردم می باشد. در این بین افرادی که دارای بینی استخوانی هستند ، به دلیل وجود قوز بر روی دماغ شان ، نوک خمیده ، انحراف تیغه بینی و مشکلات تنفسی یا عدم زیبایی بینی ، برای جراحی بینی استخوانی اقدام می کنند و در جست و جوی یک جراح خوب هستند، که بتواند بهترین نتیجه را برایشان ایجاد کند.

ویژگی های بینی استخوانی چیست؟

ساختار این نوع بینی کاملا برخلاف بینی گوشتی می باشد. این نوع از بینی ها معمولا دارای پوستی بسیار نازک ولی استخوان ها و غضروف هایی بسیار محکم می باشند . دماغ های استخوانی از لحاظ شکل دچار مشکلاتی چون قوز یا برآمدگی بینی و انحراف سپتوم هستند که ممکن است به دلایل ژنتیکی یا تصادف بوجود آمده باشند .

چه نوع مدل های جراحی برروی بینی استخوانی قابل اجرا می باشد؟

 1. مدل طبیعی
 2. مدل فانتزی(عروسکی)
 3. مدل نیمه فانتزی

هر سه مدل گفته شده می توانند برای این نوع بینی ها به خوبی انجام پذیرند .

اقدامات پیش از جراحی بینی استخوانی

جلسه مشاوره

پس از اینکه جراح بینی مورد نظرتان را انتخاب کردید در گام دوم باید به جلسه مشاوره بروید و درباره انتظارتتان از نتیجه عمل با دکتر مشاوره کنید و نظر او را هم جویا شوید .

معاینه فیزیکی

دکتر در جلسه مشاوره بینی شما را از لحاظ فیزیکی به خوبی مورد معاینه می دهد و پوست بینی تان را به خوبی بررسی می کند و می تواند علل قوز یا برآمدگی تان را متوجه شود و بهترین تکنیک رینوپلاستی را نسبت به چهره و مشکلی که بینی تان دارد به شما پیشنهاد کند.

بررسی پرونده پزشکی و نوع داروهای مصرفی

پزشک علاوه بر بررسی کامل نتایج آزمایشات، اطلاعاتی درباره بیماری ها و داروهای مصرفی تان نیاز دارد.

روش های انجام عمل بینی استخوانی

شخص زیبا جو برای انجام عمل بینی استخوانی ابتدا تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد سپس با توجه به تغییرات و نوع عملی که به آن نیاز دارد یکی از روش های باز و بسته برای وی انتخاب می شود.

 • جراحی بینی به روش بسته : در این روش جراح برشی در قسمت قابل رویت بینی ایجاد نمی کند و تمامی برش ها داخلی سوراخ های بینی خواهند بود. سپس غضروف ها از استخوان جدا می شوند و تغییرات اعمال می شوند.

 

 • جراحی بینی به روش باز : این روش تغییرات اساسی بر روی بینی را هم شامل می شود. جراح بینی بر روی کلوملا بینی برشی اعمال می کند که در نتیجه آن با داشتن تسلط کامل ، می تواند برروی ساختار بینی تان تمام اصلاحات مورد نیاز را پیاده کند. این روش به دلیل نوع ساختمان بینی استخوانی و قابل انجام بودن همه مدل های دماغ بر روی آن ، انتخاب بهتری می باشد .

پس از اتمام کار، پزشک با زدن بخیه های ظریف جذبی یا کشیدنی، موضع برش داده شده را می بندد و بینی را با استفاده از گچ یا آتل، ثابت می کند. برای کنترل خونریزی نیز یک پد یا گاز استریل زیر دماغ قرار می دهد.

آیا ممکن است بینی استخوانی بعد از انجام جراحی نیاز به تزریق کورتون داشته باشد؟

معمولا این کار برای کاهش ورم برای بینی های گوشتی استفاده می شود و در بینی های استخوانی به دلیل اینکه ورم بسیار کم می باشد معمولا نیازی به این کار نیست .

چه مدت پس از عمل جراحی بینی استخوانی می توان نتیجه عمل را کاملا مشاهده کرد؟

به دلیل اینکه به طور معمول شدت بروز اثرات جانبی پس از جراحی بینی استخوانی کمتر می باشد ، نتیجه عمل به مرور پس از چند ماه نمایان می شود اما رسیدن به نتیجه نهایی باید یک سال منتظر بمانید.

آیا عمل ترمیمی بر روی بینی استخوانی امکان پذیر است؟

به دلیل اینکه عمل ترمیمی معمولا عمل بسیار چالش برانگیزی می باشد ، سعی کنید با انتخاب یک پزشک با تجربه از نیاز به جراحی ثانویه جلوگیری کنید . به دلیل اینکه پوست بینی استخوانی بسیار نازک است و پس از انجام جراحی اولیه ممکن است کمی نازک تر نیز شود و جراحی ترمیمی ممکن است کمی دشوار شود. اما چنانچه تحت نظر یک جراح حاذق قرار بگیرید عمل ترمیمی بینی استخوانی بدون هیچ مشکلی انجام می شود.

عوارض جراحی بینی استخوانی

مانند هر عمل جراحی این عمل نیز ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. با رعایت نکات مراقبتی گفته شده از سوی پزشک می توانید از بروز آن ها جلوگیری کنید.

 1. خونریزی زیاد بعد از اتمام جراحی
 2. عفونت ناشی از عدم رعایت بهداشت، پانسمان یا عدم مصرف داروهای آنتی بیوتیک
 3. حساسیت به داروی بیهوشی
 4. اختلال در تنفس خصوصا در زمان خواب
 5. عدم تقارن بینی و اندازه پره ها

مراقبت های پس از عمل جراحی بینی استخوانی

 • به طور کلی جراحی بینی نیازی به بستری ندارد و زیباجویان می توانند در صورتی که علائم خاصی نداشته باشند به خانه بازگردند.
 • پس از جراحی بینی استخوانی به مدت چندین هفته روی بینی تان عینک قرار ندهید. زیرا باعث تغییر شکل و ایجاد قوز خواهد شد .
 • به دلیل احتمال بروز درد بعد از عمل بینی استخوانی ، برای رهایی از این مشکل حتما به خاطر داشته باشید که نباید تا مدت طولانی بینی خود را لمس کرده یا به آن ضربه ای وارد سازید.  دکتر برای رهایی شما از درد برایتان مسکن تجویز خواهد کرد. برای برخی از بیماران این مسکن ها باعث ناراحتی در معده خواهد شد ، برای رهایی از مشکل حتما قبل از مصرف دارو غذا میل کنید و یا از پزشک خود درخواست کنید که مسکن های دیگری را برایتان جایگزین کند.
 • به خاطر داشته باشید بعد از انجام جراحی بینی استخوانی امکان عفونت وجود خواهد داشت ؛ پس حتما داروهای آنتی بیوتیک خود را مصرف کنید و مصرف آنر ا سر خود قطع نکنید. دوره درمان حتما می بایست کامل گردد.
 • از پزشک خود زمان مناسب برای خم کردن سر یا به پهلو خوابیدن را سوال کنید این زمان در بینی های استخوانی و گوشتی می تواند متفاوت باشد.

چسب زدن به بینی استخوانی

پس از اینکه گچ یا آتل برداشته شد دکتر برای بالا نگه داشتن بینی تان به آن چسب می زند . این کار برای جلوگیری از افتادگی و کاهش هرگونه تورم بسیار خوب و موثر است. حتما برای درست چسب زدن دستورالعمل های مورد نظر را یاد بگیرید و به آن عمل کنید معمولا افرادی دارای بینی استخوانی احتمال افتادگی کمتری را نسبت به بینی گوشتی پس از عمل تجربه خواهند کرد و به تشخیص دکتر مدت زمان کمتری چسب می زنند.

آیا این امکان وجود دارد که پس از برداشتن قوز بینی استخوانی ، مجدداً باز گردد؟

در راینوپلاستی بینی استخوانی اگرنکات بعد از ریکاوری توسط زیباجو رعایت گردد و چسب زدن به طرز اصولی انجام گیرد، معمولا این اتفاق نخواهد افتاد.

نتیجه جراحی بینی استخوانی

پس از عمل بینی استخوانی معمولا نتیجه نهایی ، مطلوب و مورد رضایت فرد می باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که برای دیدن نتیجه نهایی کار باید صبور باشید و مراقبت های بعد از عمل را درست انجام دهید. معمولآ در این نوع بینی تورم دماغ زودتر برطرف می شود و نتیجه مطلوب را با گذشت زمان کمتری می توان مشاهده کرد.

هزینه جراحی بینی استخوانی چقدر است؟

برآورد کردن هزینه به عوامل بسیار زیادی نظیر دستمزد پزشک ،هزینه بیمارستان ، هزینه آزمایشات و دارو ها بستگی دارد و در هر فردی متغیر می باشد .برای آگاهی از این مساله باید توسط جراح ویزیت شوید تا هزینه عمل بینی استخوانی برایتان مشخص شود.