امروزه با پیشرفت علم افراد می توانند سالم ، شاداب و طولانی مدت زندگی کنند. همچنین امکاناتی فراهم شده است که بتوانند بدون نیاز به هرگونه جراحی ظاهر خود را جوان کرده و بهبود ببخشند. تزریق فیلر نقش بسیار کلیدی در روند جوانسازی غیر جراحی ایفا می کنند، اگر تصمیم به انجام این روش زیبایی دارید توصیه می کنم مقاله دکتر اکبری را تا انتها مطالعه کنید.

تزریق فیلر

در پروسه های زیبایی از آنها به عنوان پرکننده ،حجم دهنده و برطرف کننده چین و چروک های پوستی و رفع پیری استفاده می شود. بسیاری از خانم ها به منظور جوانتر به نظر رسیدن این تزریق را انجام می دهند. باید اشاره کرد که اثر تزریق تمامی فیلرها دائمی نبوده و اکثرا هر چند مدت یکبار نیاز به تزریق مجدد دارند. این روش بسیار پرطرفدار است و با گذشت زمان روزانه تعداد کثیری به متقاضیان تزریق فیلر افزوده می شود.

فیلرها به اشکال مختلفی یافت می شوند. مزایا و معایب آن ها از محصولی به محصول دیگر متفاوت است .با به کارگیری از تزریق اصولی و بهداشتی و مصرف هرگونه ابزار استریل می توان ریسک خطر را کاهش داد.

کاربرد های مختلف تزریق فیلر

انواع مختلف فیلرهای پوستی برای درمان علائم مختلفی از افزایش سن طراحی شده اند،بسته به نوع فیلر آنها قادر به اصلاح موارد زیر می باشند:

 • پر کردن لب های نازک
 • پر کردن نواحی فرو رفته صورت
 • کانتورینگ صورت و خط فک
 • از بین بردن یا کمرنگ کردن تیرگی زیر چشم
 • برطرف کردن جای اسکار های فرورفته
 • از بین بردن چین و چروک های موجود در صورت

موارد منع تزریق فیلر

فیلرها نباید برای مصارف زیر به کار گرفته شوند:

پر کردن فضاهای بین عضلات

کانتورینگ بدن در مقیاس بزرگ

استفاده نادرست از پرکننده ها به روش هایی بالا می تواند منجر به صدمات جدی، زخم های دائمی یا تغییر شکل شود.

کاندیدای مناسب تزریق فیلر

این تزریق محدودیتی از نظر سنی ندارد، اما بیشتر مناسب افراد بالای 35 سال ، یا افرادی است که دچار پیری زودرس شده اند. تقریبا همه افراد میتوانند از تزریق فیلر استفاده کنند ،زیرا این تزریق تقریبا بی خطر است اما اندک افرادی وجود دارند که بدلیل یک سری مسائل قادر به تزریق نیستند.

کاندیدای نامناسب تزریق فیلر

 • افرادی که اختلال در خونریزی دارند.
 • افراد با سابقه حساسیت به مواد بی حس کننده
 • افرادی که نسبت به کلاژن و یا تخم مرغ آلرژی دارند.
 • افرادی که در پوست خود مواردی چون زخم ها وعفونت های پوستی دارند باید تا زمان بهبودی کامل صبر کنند.
 • وجود آلرژی در افراد که در اثر مصرف مواد با منشا حیوانی ایجاد می شود.

انواع فیلرها برای تزریق

پر کننده های پوستی انواع مختلفی دارند که بسته به نوع و برند آن می توانند کلاژن انسانی یا حیوانی باشند. یکی از انواع فیلر ها هیالورینک اسید است.هیالورونیک اسید به طور طبیعی در پوست وجود دارد و باعث جلوگیری از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست می شود،به مرور زمان و با افزایش سن و اثرات مخرب آفتاب، این قابلیت از بین می رود. با تزریق هیالورونیک اسید می توان حجم از دست رفته و رطوبت مورد نیاز پوست را مجدد بازگرداند.

یکی دیگر از انواع فیلرها تزریق چربی می باشد که در این روش چربی از بدن خود شخص برداشته می شود.پرکننده های پلی لاکتیک اسید PLLA نوعی از فیلر می باشد که به راحتی قابل جذب در بدن می باشند. این پرکننده ها موجب تحریک تدریجی تولید کلاژن در بدن خواهد شد.

در نظر داشته باشید که زمان ماندگاری انواع فیلرها با یکدیگر متفاوت است. برخی 6 ماه و برخی تا 2 سال ماندگاری خواهند داشت.همچنین هر یک از آن ها برای درمان علائم مختلفی از جمله افزایش سن و یا سایر مشکلات پوستی طراحی شده اند.

جهت آگاهی از اطلاعات بیشتر بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما بر اساس نیاز و خواسته هایتان مناسب ترین نوع پرکننده پوستی را پیشنهاد خواهد کرد.

پروسه تزریق فیلر

نحوه تزریق فیلر به این صورت است که ابتدا پوست تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد و سپس پزشک به وسیله یک سوزن فیلر را به زیر پوست تزریق می کند .هرجلسه درمانی ،حدود 15 الی 30 دقیقه طول می کشد.برخی از مواد پرکننده پوستی نیاز به تکرار جلسات با فاصله چند هفته دارند.

مراقبت های بعد از تزریق فیلر

 1. در صورت مشاهده هرگونه کبودی ،کمپرس سرد را درون حوله ای بپیچید و استفاده کنید. کمپرس سرد باعث رفع این مساله خواهد شد.
 2. تا یک روز بعد از تزریق فیلرازمواد آرایش استفاده نکنید.
 3. در مورد این موضوع که چه هنگام قادر به بازگشت به روتین پوستی خود هستید، از پزشک سوال کنید.
 4. از انجام دادن ورزش های پرتحرک و فعالیت های سنگین تا 24 ساعت بعد از تزریق فیلر خودداری کنید.

عوارض تزریق فیلر

پرکننده های پوستی معمولآ بی خطر در نظر گرفته می شوند اگرچه تعدادی عوارض جانبی ممکن است وجود داشته باشد. رایج ترین عوارض تزریق فیلر پوستی عبارتند از:

 • کبودی خفیف در ناحیه تزریق فیلرکه معمولا دو تا سه روز باقی می مانند.
 • وجود تورم در نواحی تزریق شده،این ورم هاعموما بسیار خفیف هستند و به طور معمول بعد از یک الی دو روز محو خواهند شد.
 • بی حسی در نواحی تزریق شده یا در قسمت هایی از صورت،معمولا فیلر های پوستی دارای مقداری ژل بی حس کننده موضعی در ترکیبات خود هستند،که ممکن است منجر به این بی حسی در ناحیه تزریق فیلر شود.این بی
 • حسی معمولا 2 الی 3 ساعت پس از تزریق رفع خواهد شد.
 • قرمزی پوست،که معمولا ناشی از تزریق فیلر و واکنش خفیف پوست است که بعد از گذشت 48 ساعت برطرف می شود.
 • عفونت
 • عکس العمل های حساسیت زا به مواد بی حس کننده

هزینه تزریق فیلر

هزینه تزریق فیلر معمولآ ثابت نمی باشد وبه عوامل متعددی نظیر نوع پرکننده، دوز مورد نیاز برای تزریق و دستمزد پزشک بستگی خواهد داشت.

تفاوت های بین تزریق فیلر و بوتاکس

بوتاکس: ماهیچه ها را منجمد می کند تا چین و چروک های ناشی از حالات صورت را متوقف کند. این چین و چروک ها معمولاً در قسمت بالایی صورت، مانند پیشانی و اطراف چشم یافت می شوند.

فیلرهای پوستی: این پرکننده‌ها از هیالورونیک اسید و مواد مشابه برای پر کردن یا پرکردن نواحی که حجم و صافی خود را از دست داده‌اند، استفاده می‌کنند.

ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس 3 تا 4 ماه است. ماندگاری فیلرها بسته به انواع آن ها می تواند دائمی یا موقتی باشد.