یکی از روش هایی که برای جوانسازی و شادابی دوباره پوست از آن استفاده می شود، تزریق بوتاکس می باشد. با بالا رفتن سن کم کم چین و چروک ها بر روی پوست صورت ، اطراف چشم ها و پیشانی پدیدار می شوند. این مساله باعث می شود که پوست ظاهر زیبا و جوان خودش را از دست بدهد. بسیاری از افراد این ظاهر جدید را دوست ندارند و همچنان جوان و شاداب به نظر رسیدن پوستشان مساله ای بسیار حائز اهمیت برای آنان می باشد. خوشبختانه با پیشرفت علم این مسائل قابل حل خواهد بود. البته لازمه کسب نتیجه مطلوب مراجعه به پزشک کارآزموده در زمینه زیبایی است. دکتر لیلا دلخواه اکبری این موقعیت را برای شما فراهم کرده است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس روشی است که پزشک در آن با تزریق دوز پایینی از سم بوتولینوم به ماهیچه ها باعث از بین بردن چین و چروک ها و خط و خطوط ایجاد شده در پوست خواهد شد. از این روش برای جنبه های درمانی نیز استفاده می شود .درمان میگرن و رفع تعریق زیر بغل از جمله این کاربرد ها می باشند. در حقیقت بوتاکس نام اولین داروی ساخته شده از سم بوتولینوم است و برندهای تجاری دیگری نیز همچون دیسپورت و دیگر برندهایی از این قبیل نیز از تولیدکنندگان این محصول می باشند.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در مطب پزشک انجام می پذیرد و یک روش غیر جراحی است .بعد از اینکه تصمیم به تزریق بوتاکس گرفتید و پزشک مورد نظر خود را انتخاب کردید ، باید در جلسه ای با دکتر مشاوره کنید و از انتظارات و خواسته هایتان صحبت کنید. در مورد روش ها و تزریق های دیگری که قبلا امتحان کرده اید نیز توضیح دهید. به خاطر داشته باشید که پوست صورتتان باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه مواد آرایشی باشد. رعایت نکردن هر کدام از این موارد می تواند باعث ایجاد کبودی ، تورم و قرمزی شدید پوست شود. این پروسه راحت و با کمترین میزان درد در میان تمامی روش های از بین برنده چین و چروک و جوانسازی پوست می باشد.

مناسب ترین نقاط تزریق بوتاکس در صورت

خطوط افقی پیشانی ، چروک های ریز نواحی دور و اطراف چشم که اصطلاحا خطوط پنجه کلاغی نامیده می شوند و خطوط اطراف لب ها که با نام خط لبخند شناخته شده هستند می توانند تحت تزریق قرار بگیرند.

تزریق بوتاکس چگونه انجام میشود

پزشک از سوزنی ظریف برای تزریق مقادیر کم بوتاکس در نواحی مورد نظر استفاده می کند. با توجه به نیازی که پوست شما دارد ممکن است تعداد زیادی تزریق را در نقاط مختلف صورت دریافت کنید. طریقه کار بوتاکس به گونه ای است که به طور موقت عملکرد سیگنال های عصبی و انقباضات عضلانی را متوقف می کند .
این تزریق قادر است ظاهر چین و چروک های دور چشم و بین ابروها و نواحی دیگر را بهبود بخشد و روند پدید آمدن دوباره خطوط را با جلوگیری از انقباض ماهیچه های صورت، به تعویق بیاندازد. معمولا تزریق حدود 10 دقیقه به طول می انجامد.

ماندگاری تزریق بوتاکس چقدر است؟

این ماندگاری به عوامل متعددی چون سن شما ، میزان الاستیسیته بودن پوست تان و عمیق بودن چین و چروک موجود بستگی خواهد داشت ؛ ولی معمولا ماندگاری هر تزریق بوتاکس بین 4-6 ماه می باشد. بنابراین برای کسب نتیجه بهتر به تزریق های دیگر نیاز خواهد بود؛ زیرا بر اثر از بین رفتن اثر تزریق روند پدیدار شدن چین و چروک ها مجددا آغاز می شود. در بیشتر موارد ، تزریق مجدد زودتر از سه ماه بعد از تزریق نخست پیشنهاد نمی شود. اینکار ممکن است عملکرد بوتاکس را دچار اختلال کند.

تزریق بوتاکس دارای چه خطرات احتمالی می باشد؟

معمولا تزریق بوتاکس در صورتی که توسط یک پزشک که تخصص لازم در این زمینه را دارد صورت پذیرد، دارای کمترین میزان خطر می باشد اما به طور کلی ممکن است میزان کمی نیز خطر وجود داشته باشد.

تا 24 ساعت بعد از تزریق امکان احساس سردرد یا علائمی شبیه به سرما خوردگی امکان پذیر است.

 • تورم ،کبودی و قرمزی در قسمت های مورد تزریق قرار گرفته
 • در صورت تزریق بیش از اندازه بوتاکس ممکن است حس کنید نمی توانید ماهیچه های خود را حرکت بدهید و به اصطلاح حس یخ زدگی در آنها وجود دارد.
 • بروز عوارضی چون تاری دید ، دوبینی ، خشکی چشم ها و افتادگی موقت پلک ها در افرادی که تزریق دور چشم داشته اند، به احتمال خیلی کم امکان پذیر است.

چه هنگام پزشک تزریق بوتاکس را توصیه نمی کند

 1. این تزریق معمولا روش بی خطری می باشد اما برای مواردی خاص این متد توصیه نمی شود.
 2. خانم های باردار یا خانم هایی که در دوران شیردهی هستند، نمی توانند از بوتاکس استفاده کنند.
 3. افرادی که به سم بوتولونیوم حساسیت دارند.
 4. اشخاصی که مشکلات خونی دارند.
 5. افرادی که به بیماری های عضلانی دچار هستند.

چه هنگام پس از تزریق می توان به فعالیت های روزمره بازگشت؟

تزریق بوتاکس فرآیندی است که بعد از انجام آن در صورتی که نکات مورد نظر را رعایت کنید می توانید ، بلافاصله به فعالیت های روزمره تان بازگردید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • در ابتدای کار بعد از تزریق بلافاصله پزشک از شما می خواهد که چند بار پلک بزنید و ابرو هایتان را بالا و پایین بیندازید. تلاش کنید این کار را صحیح انجام دهید.
 • معمولا پزشک به شما توصیه خواهد کرد که به مدت 4 ساعت از دراز کشیدن خودداری کنید .
 • محلی که تزریق در آن صورت گرفته را به مدت 24 ساعت لمس نکنید و ماساژ ندهید .
 • از قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید و برنزه کردن پوست به مدت 2 روز خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین بعد از تزریق خودداری کنید.
 • برای کاهش میزان تورم و کبودی می توانید کمپرس سرد را درون حوله ای پیچیده و روی صورت خود قرار دهید.

چه مدت زمانی باید برای دیدن نتیجه صبر کرد؟

بلافاصله بعد از انجام بوتاکس نباید انتظار مشاهده نتیجه را داشت ؛ زیرا معمولا شروع فرآیند تغییر از 2-3 روز بعد از تزریق آغاز می شود و می تواند تا 2-3 ماه به طول بیانجامد.

آیا تزریق بوتاکس می تواند بر روی چین و چروک های گردن نیز تاثیر گذار باشد؟

اگر بتوانید برای انجام این کار از یک دکتر بسیار با تجربه کمک بگیرید، این تزریق می تواند چین و چروک نواحی گردن را نیز بهبود ببخشد. اما اینکار عوارضی نیز خواهد داشت؛ مثلا اگر از یک شخص غیر متخصص در این زمینه کمک بگیرید می تواند عوارضی چون مشکلات حرکت گردن برایتان در پی داشته باشد .

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه و قیمت تزریق بوتاکس معمولا به عواملی چون میزان دوز مورد نیاز برای تزریق ، برند بوتاکس مورد نظر و تعداد دفعات مورد نیاز جهت تزریق بستگی خواهد داشت. برای آگاهی از این مسائل باید در جلسه مشاوره با پزشک مورد نظرتان درباره این موضوع نیز سوال کنید.