درون ساختار بینی یک تیغه یا اصلاحاً سپتوم وجود دارد که از جنس استخوان و غضروف است و می تواند حفره های بینی را از یک دیگر جدا سازد. این تیغه در حالت طبیعی باید در مرکز بینی قرار گرفته باشد و حفره های بینی را به یک اندازه جدا کند. اما چنانچه به سمت چپ یا راست برجستگی یا منحرف شود انحراف بینی رخ خواهد دارد و باعث مسدود شدن مسیر جریان هوا از راه بینی خواهد شد. برای درمان این مشکل روش های بسیار زیادی وجود دارد که موثر ترین و بهترین آن ها جراحی بینی می باشد. بهترین و متبحر ترین جراح زیبایی بینی تهران ، دکتر لیلا اکبری در ادامه در رابطه با این مشکل توضیحاتی را بیان نموده اند که خواندن آن ها خالی از لطف نبوده و می توانید با کمک آن ها تشخیص دهید که آیا دچار انحراف تیغه میانی بینی هستید یا خیر؟ و چنانچه دچار آن هستید با پیدا کردن بهترین و مناسب ترین روش نسبت به درمان آن اقدام کنید.

 

انحراف بینی

 

علائم انحراف بینی

برای اینکه تشخیص دهید که آیا به انحراف دچار هستید یا خیر ابتدا باید به علائم و نشانه های که بدنتان از خود نشان می دهد توجه کنید. از جمله علائم و نشانه های که در صورت وجود انحراف نمایان می شوند می توان به سر درد ، درد در نواحی اطراف بینی ، پیشانی و گونه ها ، خونریزی بینی ، خر و پف ، تنفس صدا داد ، مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس و غیره اشاره کرد. لازم به ذکر است که چنانچه انحراف تیغه میانی بینی شدید باشد این امکان وجود دارد تا فرد آپنه خواب را نیز تجربه کند. آپنه خواب یک وضعیت جدی است که باعث می شود تنفس فرد در زمان خواب برای مدت کوتاهی قطع شود.

در برخی از موارد انحراف درون بینی وجود دارد آما علائم فوق مشاهده نمی شود. در چنین شرایطی نیاز است تا یک بررسی کلی انجام شود. در صورتی که انحراف در قیمت جلویی بینی قرار داشته باشد ، با نگاه کردن به بینی خود در جلوی آینه متوجه آن خواهید شد. اما در غیر این صورت باید برای تشخیص آن حتما به یک پزشک مجرب و متبحر مراجعه نمایید. پزشک برای تشخیص آن ابتدا حفره های بینی ، محل قرار گیری تیغه میانی بینی و اندازه هر کدام از حفره های بینی را مورد بررسی و معاینه قرار می دهد. پس از آن نیز از بیمار یک شرح کامل از وضعیت خود در رابطه با نحوه خواب ، مشکلات به وجود آمده در تنفس ، اختلالات سینوسی و خر و پف دریافت می کند. البته لازم به ذکر است که چنانچه انحراف سپتوم یا همان تیغه میانی بینی با معاینه مشاهده و تشخیص داده نشود اما فرد از علائم فوق رنج ببرد ، ممکن است جراح بینی برای اطمینان بیشتر برای شما یک آزمایش سی تی اسکن تجویز کند .

آیا عمل انحراف بینی موجب زیبایی می شود؟

شاید از خودتان بپرسید که آیا انجام عمل انحراف تیغه میانی بینی باعث افزایش زیبایی چهره می شود یا خیر؟ لازم است بدانید که در درجه اول این عمل تنها جنبه درمانی داشته و هیچ تاثیری بر روی زیبایی شما ندارد. اما به جهت اینکه انحراف تیغه میانی باعث کج شدن بینی به یک سمت می شود در زیبایی صورت تاثیر خواهد داشت. در نتیجه این عمل با برطرف کردن این مشکل می تواند موجب زیبایی ظاهری شما شود اما نمی تواند تغییر بسیار زیادی در چهره شما به وجود آورد. اما اگر بخواهید می توانید علاوه بر برطرف کردن انحراف بینی عمل زیبایی را نیز به صورت همزمان انجام دهید که به این نوع عمل جراحی سپتورینوپلاستی گفته می شود.

 

انحراف بینی

 

تاثیر انحراف بینی بر گوش

فضای گوش میانی توسط مجرای شیپور استاش با فضای نازوفارنکس ارتباط پیدا می کند. مسدود شدن راه تنفس به هر دلیلی ممکن است باعث بروز اختلال در عملکرد این بخش از بدن شود. انحراف تیغه بینی یکی از شایع ترین علل مسدود شدن راه تنفسی فوقانی می باشد که می تواند بر روی عملکرد این ناحیه تاثیر بگذارد. نقش اصلی شیپور استاش در به وجود اوردن فضای گوش میانی طبیعی ، سالم و مناسب برای تهیه و فشار هوای مناسب غیر قابل انکار می باشد. ارتباط برخی از بیماری های گوش میانی با بروز تغییر در این ناحیه اثبات شده است. از همین رو می توان نتیجه گرفت ، چنانچه شما به انحراف سپتوم دچار باشید این امکان وجود دارد که به مرور زمان به بیماری های مرتبط با گوش میانی دچار شوید. به همین دلیل توصیه می شود در صورت مشاهده علائم فوق سریعا برای تشخیص مشکل خود به یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در شهر محل زندگی خود مراجعه نمایند. خانم ها و آقایانی که در شهر تهران زندگی می کنند و از وجود انحراف بینی رنج می برند یا به تازگی بر اثر یک تصادف متوجه انحراف پیدا کردن بینی خود شده اند می توانند برای درمان به دکتر لیلا اکبری بهترین جراح بینی تهران مراجعه نمایند.

درمان انحراف بینی با لیزر امکان پذیر است؟

یکی از متعدد ترین سوالاتی که افراد به دلیل ترس از تیغ جراحی و بیهوشی از پزشکان می پرسند این است که ایا درمان انحراف سپتوم با لیزر امکان پذیر است یا خیر؟ با وجود اینکه جهان علم دانش و تکنولوژی پیشرفت بسیار زیادی کرده است و امروزه لیزر در زمینه پزشکی کاربرد بسیار زیادی دارد اما در عمل جراحی بینی مورد استفاده قرار نمی گیرد. چرا که اشعه های ساطع شده از دستگاه لیزر به قدری قدرت ندارند که بتوانند در استخوان یا غضروف میانی بینی تغییری اعمال کند. از همین رو می توان گفت تمامی تبلیغاتی که در رابطه با انجام عمل جراحی بینی با لیزر ، درمان انحراف سپتوم با لیزر یا درمان شکستگی با استفاده از این روش ارائه می شود دروغ بوده و از سمت کلاه بر داران و سودجویان ارائه می شود.

 

انحراف بینی

 

مدت زمان انجام عمل سپتوپلاستی

طبق گفته های بهترین جراح بینی تهران ، زمان مورد نیاز برای درمان انحراف بینی به مشکلات بیمار ، تغییرات مورد نیاز و نوع عمل جراحی بستگی دارد ، از همین رو متغیر می باشد. اما به طور کل بین 45 الی 60 دقیقه زمان نیاز دارد. البته در صورتی که این عمل همراه با جراحی زیبایی بینی باشد یا به عبارتی دیگر فرد عمل سپتورینوپلاستی را انجام دهد این زمان افزایش پیدا خواهد کرد.

سن مناسب برای عمل سپتوپلاستی

چنانچه که فرد مشکل حاد و جدی نداشته باشد و بتواند به راحتی نفس بکشد ، بهتر است این عمل تا اتمام دوره رشد و رسیدن به سن بلوغ به تعویق بیافتد و پس از آن اقدام به انجام جراحی صورت گیرد. اما چنانچه مشکلات به وجود آمده بسیار شدید باشند و در زندگی فرد اختلال ایجاد کند نیاز است تا هرچه سریع تر این عمل انجام شود. البته لازم به ذکر است که طی انجام این عمل در سنین پایین نمی توان تغییراتی با هدف افزایش زیبایی اعمال کرد. برای دانستن دلیل اصلی این اتفاق می توانید به مقاله جراحی بینی مورد در سایت مراجعه کرده و پاراگراف مربوط به سن مناسب برای جراحی بینی را مطالعه فرمایید. انجام جراحی انحراف بینی به تنهایی در سنین پایین هیچ مشکلی برای فرد متقاضی به وجود نخواهد آورد.